czw.. mar 28th, 2024

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym fotografem, czy może dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią – wskazówki dotyczące doboru papieru do drukowania zdjęć przydadzą się każdemu.

Drukarki a papier foto

Aby właściwie dobrać papier do drukowania zdjęć trzeba uświadomić sobie po pierwsze, że nie może to być zwykły papier, na którym przygotowujemy normalne wydruki – tekstów itp. Po drugie – papier do zdjęć powinien być dostosowany także do rodzaju drukarki. Inaczej bowiem drukuje drukarka atramentowa, inaczej – laserowa czy termosublimacyjna. Wielu fotografów poleca druk atramentowy. W przeciwieństwie do laserowego zapewnia większą trwałość zdjęcia i bogatszy kontrast, niż może dać drukarka laserowa.

Papier do zdjęć powinien składać się z trzech specjalnych warstw – warstwy obrazu, podkładu oraz spodniej, które odpowiednio zabezpieczają tusz przed wnikaniem głębiej w strukturę papieru a jednocześnie pozwalają utrzymać dobre wiązanie barwników i trwały, głęboki kolor na powierzchni. Warstwa spodnia ma za zadanie trzymać papier prosto, bez zwijania się czy podwijania. Ponadto te trzy warstwy również składają się z kilku powłok. Dzięki temu drukowanie na specjalnym papierze fotograficznym pozwala uzyskać bardzo dobrą jakość – nawet w czasie drukowania na domowej drukarce.papier do drukowania zdjęć

Parametry papieru fotograficznego

Bardzo ważnym parametrem jest gramatura papieru, czyli waga w przeliczeniu na powierzchnię. Im wyższa – tym lepiej, bo papier jest sztywniejszy i trwalszy. Zwykły papier, na którym drukujemy teksty, ma gęstość 80-120 g/m2, papier fotograficzny natomiast powinien mieć gęstość co najmniej 150g/m2. Papiery o gramaturze powyżej 250 są już bardzo dobrej jakości. Inne wyróżniki papieru foto to między innymi rodzaj powierzchni – może być matowa lub półmatowa, błyszcząca albo super-błyszcząca. Dobrej jakości papier jest wodoodporny. Mikrosporowa powierzchnia zapewnia lepsze wchłanianie się tuszu i jego dobre zachowanie.

Jeśli ktoś chce zajmować się fotografią fachowo, może samodzielnie wybierać kontrast – miękki, twardy czy też standardowy. Papier jednogradacyjny nie daje możliwości zmiany kontrastu, który jest ustalony już fabrycznie, na etapie produkcji. Natomiast papier zmiennogradacyjny pozwala dostosować go do potrzeb fotografa. Ważną wskazówką dla jakości papieru jest zwartość barytu – cechuje się on znacznie wyższą jakością i pozwala uzyskać lepsze efekty, także w ciemni.