Fotograf na ślubie – i nie tylko

To, że chwile ślubu są uwieczniane przez fotografa, nikogo nie dziwi. Dziwne byłoby raczej, gdyby ktoś postanowił nie wynajmować fotografa ani nie prosić nikogo o wykonanie chociaż kilku zdjęć. Złożenie przysięgi małżeńskiej jest centralnym punktem tego dnia – jednak ślub, czy to w kościele, czy też w Urzędzie Stanu Cywilnego, nie jest jedynym punktem „programu”, bo w tym dniu młodej parze fotograf może towarzyszyć w kilku innych momentach.

Fotograf na przygotowaniach

Niemal standardem jest obecnie wykonywanie całych reportaży ślubnych – zdjęcia zawierają wtedy o wiele więcej ważnych chwil, niż tylko sam ślub. Fotografa można zaprosić, by towarzyszył państwu młodym już znacznie wcześniej, na przykład podczas przygotowań – to dotyczy zwłaszcza panny młodej, której przygotowania są zazwyczaj bardziej pracochłonne. Wówczas fotograf Lubin dyskretnie towarzyszy kobiecie w czasie wizyty u kosmetyczki i fryzjera, a także zakładania sukni. Dla mężczyzny fotografia przygotowań sprowadza się zazwyczaj do detali – muszka lub krawat, poprawianie kołnierzyka, spinki do mankietów i tak dalej.

Fotograf Lubin

Oczywiście można jeszcze bardziej uprzedzić wydarzenia, przygotowując sesję narzeczeńską – tuż po zaręczynach lub w dowolnym momencie w czasie narzeczeństwa. To dobry pomysł, jeśli ktoś chciałby się oswoić z obiektywem, z byciem fotografowanym. Wśród fotografii przed samym ślubem wiele osób wybiera również motyw wyjścia z domu, błogosławieństwa rodziców, przejazdu pod kościół lub USC i związane z tym zamieszanie. W przypadku fotografowania błogosławieństwa rodziców istotne jest ustalenie wcześniej, że nikomu to nie przeszkadza – to wzruszający moment, w którym nikt nie powinien czuć się speszony obecnością obcej osoby z aparatem.

Wesele i plenery

Po ślubie fotograf może pojawić się na przyjęciu i uwiecznić ważniejsze momenty – rozmowy z rodziną, pierwszy toast, pierwsze tańce, a także krojenie tortu. Zazwyczaj fotografowie pozostają na weselu do oczepin, czyli mniej więcej do północy – później zabawa trwa dalej, ale fotograf ma już najważniejsze ujęcia.Państwo młodzi powinni pamiętać, że choć fotograf jest w pracy, to pracuje bardzo przecież dość intensywnie, podczas gdy inni się bawią lub odpoczywają. Warto zatem przygotować również dla fotografa miejsce, w którym może usiąść i odpocząć oraz zjeść.Fotograf Lubin - Perfect SPS

Odchodzi się już od praktyki wykonywania plenerów ślubnych w czasie trwania wesela czy przyjęcia – czasem robi się jedynie kilka, kilkanaście zdjęć młodej pary z gośćmi – przy stolikach lub na zewnątrz, jeśli otoczenie dostarcza odpowiedniego tła. Zazwyczaj sesje ślubne w plenerze wykonuje się po ślubie, w dowolnym terminie. Wtedy też ustala się termin odbioru zdjęć oraz specyfikacje techniczne, a odbiór realizacji kończy współpracę między stronami.