sob.. kw. 27th, 2024
albumy fotograficzne warszawy - dlaczego warto je mieć

Przedwojenna Warszawa nazywana była Paryżem Północy. Do jej mitu odnoszą się współcześni pisarze, malarze i filmowcy ukazując jej piękno i podziwiając przedwojenną stolicę. Na taki obraz miasta składało się wiele elementów, między innymi wspaniałe zabytki, prężnie działające kabarety, chętnie odwiedzane przez warszawiaków restauracje, a także różnorodność kulturowa mieszkańców stolicy. Goście przybywający do Warszawy ze wschodnich rubieży państwa zachwycali się zachodnim czarem stolicy, natomiast dla przybyszów z Europy Zachodniej była gościnnym i pełnym kontrastów miastem. Obok pięknego centrum jej obrzeża ukazywały życie biednej części mieszkańców Warszawy. 

Magiczna przedwojenna Warszawa

Przed wybuchem II wojny światowej do Warszawy przyjeżdżali goście z całego świata, aby zasmakować w życiu towarzyskim i zabawach stolicy, delektować się tradycyjnymi polskimi potrawami, w których zauważalne były silne wpływy kuchni kresowej i francuskiej. Działało tu wiele restauracji i barów, między innymi słynna kawiarnia „Adria” z dancingami, na których bawiła się śmietanka towarzyska stolicy. Zaprojektowane w stylu wiedeńskim wnętrza mogące pomieścić 300, a w podziemiach nawet 900 osób regularnie przyjmowały gości. Złocone sufity, marmurowe kolumny i ruchomy parkiet robiły imponujące wrażenie na przybyszach z Europy Zachodniej i całego świata.  W końcu warszawiacy mogli bawić się w wolnym mieście i cieszyć się niepodległością po wielu latach niewoli. W budynku znajdowała się także popularna czytelnia gazet, niezwykły, pokryty szklanym dachem ogród zimowy. Kolejnym modnym lokalem stolicy była restauracja „Simon i Stecki” położona na Krakowskim Przedmieściu, a także cukiernia „Gajewski” z przepysznymi pączkami, którymi uwielbiali delektować się warszawiacy. 

Co przedstawiają albumy przedwojennej Warszawy?

Warszawa w czasie II wojny światowej została zniszczona niemal w 65%, a Stare Miasto zniknęło w powierzchni ziemi. Polska w wyniku zniszczeń i grabieży utraciła wiele zabytków. Po II wojnie światowej wysiłkiem całego narodu odbudowano stolicę. Dzięki obrazom Włocha Bernarda Bellotta Canaletta i starym widokówkom, które cudem zachowały się po wielu dramatycznych przejściach, możliwe stało się odrestaurowanie zabytkowych dzielnic stolicy. Canaletto jako malarz Warszawy uwiecznił na swych obrazach XVIII – wieczne miasto w momencie jego rozkwitu. Nikt nie odwzorował tak wspaniale i wiernie stolicy, dlatego jego obrazy stanowiły wzór dla architektów pracujących nad jej odbudową po II wojnie światowej.

łazienki warszawskie w albumach

Dlaczego warto kupić albumy przedwojennej Warszawy?

Choć stolica Polski została odbudowana, to duch przedwojennej Warszawy zachował się w albumach przedstawiających obrazy miasta przed zniszczeniami, których dokonali Niemcy w czasie II wojny światowej. Ukazują one ulice, nie istniejące budynki, zabytki, mieszkańców stolicy, którzy wiedli tu szczęśliwe, a czasami pełne trudów życie. Albumy pozwalają odkryć jeszcze raz świat, który dawno odszedł. Dystyngowane panie w kapeluszach, tramwaje konne, warszawskie kamienice i malutkie sklepiki z dużymi szyldami, reklamującymi sprzedawany w nich towar lub wykonywaną usługę, pozwalają nam odkryć codzienność miasta i jej mieszkańców.

Albumy ukazują najciekawsze miejsca oraz budynki Warszawy i okolic, na przykład Wilanowa w formie pięknych kolorowych litografii wykonanych przez Wojciecha Gersona i Adama Leure, które są reprintem oryginału wydanego w 1852 roku nakładem Juliusza Schmidta w Paryżu. To jeden z ważniejszych albumów przedstawiających widoki dziewiętnastowiecznej Warszawy. Ukazują one: targ za Żelazną Bramą, kościół ewangelicki, bank polski, stację kolei żelaznej, widok zamku królewskiego, kościół karmelitów, kościół reformatów, kościół bernardynów, kościół św. Aleksandra, Saski Plac, katedra Trójcy Świętej, widok rynku Starego Miasta, widok Rynku Nowego Miasta; plac przed teatrem; kościół św. Karola Boromeusza; kościół św. Krzyża, pałac w Wilanowie, Łazienki Królewskie, obserwatorium astronomiczne, pałac w Królikarni. Albumy przedwojennej Warszawy stanowią zapis życia miasta z wielowiekową tradycją i trudną historią. 

Gdzie można kupić albumy starej Warszawy?

W piękne albumy fotograficzne Warszawy można zaopatrzyć się w sklepie wydawnictwa Muzeum Warszawy, który jest bezpośrednio połączony z Muzeum Warszawy, bądź w sklepie internetowym. Jego misją jest rozpowszechnianie wiedzy na temat historii stolicy Polski.